Cena

Tai Chi kurz 12 lekcí / 2 000 / 1. hod 5.10.2018 (dále pak každé pondělí od 19:00)

V případě zájmu zašlete své celé jméno a telefon na e-mail: Info@vkorunach.com, obratem Vám zašlemě podrobné instrukce.

Více ifnformací na telefonu: 774 211 402.

Tai Chi neboli Taijiquan

Co je Taijiquan

Taijiquan bylo původně velmi uznávaným bojovým uměním. Patří do skupiny tzv. niterných umění, které jsou charakteristické tím, že veškerý pohyb začíná uvnitř a teprve výsledek této vnitřní práce se manifestuje ven. Taijiquan se na počátku dvacátého století díky politice Čínské proměnilo spíše na zdravotní a kondiční cvičení, určené pro zlepšování zdraví a kondice co nejširší čínské populace. Říká se, že nyní jej ve světě praktikují stovky miliónů lidí.Taijiquan vynikajícím způsobem integruje tělo a mysl, a ne nadarmo se mu říká „meditace v pohybu a pohyb v meditaci“. Lze jej též chápat jako funkční trénink, staví totiž na dokonalé postuře, stabilitě a mobilitě celého těla v synchronizaci s dechem. Taijiquan je spojeno s tradičním čínským několik tisíciletí starým kosmologickým pojmem Taiji, které je ve své podstatě metodou, která kruhovými pohyby dělá z ničeho co nelze rozlišit (Wuji) něco, co rozlišit lze – Yin a Yang. Taijiquan je fyzickou manifestací (quan = pěst) této Taiji filozofie.

Pro koho Taijiquan je

Ke cvičení Taijiquan není zapotřebí ani velká síla, ani nějaký mimořádný rozsah pohybů, a ani další fyzické parametry běžné pro výkonností sporty. Přesto slouží, jako cvičení funkčních pohybů, jako základ pohybové výkonnosti a efektivnosti. Proto jej lidé cvičí nejen kvůli zdraví, ale také jako podpůrný doplněk svých nosných aktivit, a to obzvláště těch, které mají vysoký podíl psychické složky. Typicky je to horolezení, střelba, … Taijiquan lze provozovat až do velmi vysokého věku. Jako rehabilitaci jej cvičí i lidé po operacích srdce, pohybového aparátu, lidé s chronickými nemocemi, s Parkinsonovou nemocí a tak. Přiznávám, že s cvičením lidí, kteří jsou velmi staří, nebo kteří mají zdravotní a duševní omezení, nemám ani znalosti, ani zkušenosti. Mými nejstaršími klienty byli zdraví šedesátníci. Taijiquan cvičí i děti a mladiství. Prokazatelně jim pomáhá v jejich životech, a to zejména s poruchami pozornosti a při předcházení špatným pohybovým návykům. Metodické postupy, které při výuce začnu na Cibulkách používat, jsou určeny dospělým. Možná, že časem otevřeme dveře i mladším věkovým kategoriím

K čemu cvičení Taijiquan je

Za zdravotně-kondičního hlediska má pravidelné cvičení sestavy Taijiquan prokazatelný (vědeckými studiemi ověřený) pozitivní vliv na krevní tlak, srdeční frekvenci, srdeční výdej, vitální kapacitu, maximální minutová ventilaci, maximální spotřebu kyslíku a aerobní vytrvalost, svaly, šlachy, vazy, hladinu tuků v krvi, řídnutí kostí, zažívací systém a vůbec celý metabolismus, žlázy s vnitřním vylučováním, imunitní systém, rovnováhu, propriocepci, flexibilitu, stabilitu, fyziologicky správné držené těla, chronické bolesti v oblasti krční, hrudní a bederní páteře, rozvoj čelního mozkového laloku, koncentraci, zvládání emoci, duševní vyrovnanost, má i výrazné antistresové a antineurotizační účinky. Zatím se nikdy nezjistily žádné nepříznivé dopady. Taijiquan není jenom zdravotním cvičením, ale také cvičením funkčním, neuromotorickým, které nás učí lépe fungovat ve vnějším vnějším prostředím. Zlepšuje efektivitu hospodaření s energií. Odhaluje případné chybné pohybové vzorce, napravuje je, a tak předchází zraněním z pohybu nebo chronickým onemocněním z přetížení z vysoké intenzity či objemu. Výrazně zlepšuje celý systém smyslu pro rovnováhu v pohybu, zejména schopnost propriocepce, schopnost aktivace i jemných motorických neuronů, citlivost mechanoreceptorů při působení vnějších sil. Integruje tělo a mysl do jednoho funkčního celku. Zlepšuje fyzickou a duševní stabilitu i flexibilitu, jemnou dynamickou souhru mezi nimi, a tím také celkovou odolnost. Podstatně zlepšuje schopnost koncentrace, selektivní a difúzní, a její výdrž. Zlepšuje agilita – schopnost rychle, přesně a efektivně měnit postavení těla v prostoru.


Qigong

Co je Qigong

Qi v čínské terminologii označuje buď jakousi všudepřítomnou a nezničitelnou energii, nebo dech, nebo oboje dohromady. Qigong v překladu znamená „práce s Qi“. Jedná se o prastaré tradiční čínské umění. Praktikuje se ze zdravotních a spirituálních důvodů,  nebo jako podstatný až základní doplněk tradičních čínských bojových umění. Učí se zde správně dýchat, generovat, zkvalitňovat a mobilizovat Qi, v bojových uměních ještě navíc Qi manifestovat ven do soupeře.

Pro koho je Qigong vhodný

Cvičení Qigong je vhodné pro každého. Jeho pravidelné cvičení přináší celou řadu pozitivních zdravotně-kondičních důsledků. Má výrazné antistresové a antineurotizační účinky. Zlepšuje koncentraci, zvládání emoci a duševní vyrovnanost. Zvyšuje životní energii, snižuje úzkostné a depresivní stavy. Zlepšuje vitální kapacitu plic, upravuje krevní tlak a srdeční frekvenci. Upravuje též tělesný metabolismus a zažívání.